Zdzisław Beksiński Piktori polak që vizaton makthe do ju fusi në rrugëtim midis artit dhe frikës


0
15 shares
Piktori polak i endrrave
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Le të shkojmë në një aventurë në mendjen e piktorit polak Zdzisław Beksiński, i cili u bë i njohur nga vizatimet e tij surreale, të mbushura me imazhe post apokaliptike dhe me përbindësha të frikshëm.

Artisti nuk është më me ne fatkeqësisht për të shpjeguar më mirë punën e tij prej 300 pikturash, por ai gjithmonë thoshte: “Dua të pikturoj në të njëjtën mënyrë sikur po fotografoj ëndrrat.” Të njëjtën ndjesi kanë patur të gjithë sapo i kanë parë. Pavarsisht se në këtë art janë përdorur objekte të ditës së përditshme, ato janë rregulluar në mënyrë të tillë sikur je brenda një ëndrre.

Këto kombinime të pa para ndonjëherë i dhanë jetë skenave të çuditshme, të cilat të bëjnë të ndihesh në ankth kur i shikon. Pavarsisht se kjo vepër arti është shumë abstrakte, ka fuqinë të ngjalli referenca nga bota reale, e cila e bën akoma dhe më të frikshme. Artisti gjithmonë thoshte:” Çfarë ka rëndësi është ajo cka shikon shpirti dhe jo syri”

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
15 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
1
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
2
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
1
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!