Katër vendet më të vecuara nga njerëzimi në botë!


0
8 shares
Pamje e natyres te paprekur
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Qarku Motuo, Kinë

Fshehur në Rajonin Autonom të Tibetit të Kinës, qarku Motuo është një nga rajonet më të izoluara në botë, vecuar tërësisht nga qytetet e saj fqinje. Përpjekjet për krijimin e një rrugë në këtë qark kanë qenë të pasuksesshme për shkak të peizazhit të paqëndrueshme, i cili është rrënuar vazhdimisht nga rrëshqitjet dhe orteqet e kanë  lënë atë si një nga vendet më të largëtadhe të vecanta të qytetërimit njerëzor.

E vetmja mënyrë për të hyrë në zonën e është duke trekking një rrugë të ngrirë tokësore përmes Himalajet dhe kaluar një urë pezullim. Por është edhe vlerë të rrezikut me të dendura, pyjet e harlisur bashkëngjitur peizazhin paprekur tibetian.

Pamje nga provinca e Motuo Kine

Stacioni , Antarktidë

E vendosur fjalë për fjalë në fund të botës, Antarktida është natyrisht një nga vendet më të largëta në Tokë. Edhe pse nuk ka banorë të përhershëm në rajonin e ngrirë, kontinenti ka strehuar studiuesve sezonale dhe shkencëtar. Stacioni McMurdo, i vendosurr në majën  veriore të Antarktidës, është qendra më e populluara kërkimore, me afër 1.200 shkencëtarët që punojnë në këtë zonë. Edhe pse shumë të izoluar nga vendet fqinje, janë tre aeroporteve në McMurdo, që do të thotë banorët mund të kenë akses mjaft lehtë  në rajon, si dhe shumë pajisje moderne. 

Pamje nga stacioni McMurdo
Ittoqqortoormiit, Groenlandë

Nëse ju mendoni se emri është i  vështirë të shqiptohet, provoni të jeni  një nga 500 njerëzit që jetojnë në këtë zonë të shkretë. Fshati është i vendosur në bregun lindor të Grenlandës dhe është vetëm në veri të Islandës. Groenlandës është e mbuluar e gjitha me akull, kështu që ujërat  që rrethojnë  qytetin janë të ngrira pothuajse gjatë gjithë vitit, duke e bërë aksesin në rajon nëpërmjet anijeve të pamundur. Për më tepër, aeroport i vogël në ishullin rrallë pret fluturime. 

Pamje te fshatit te vogel
Angle Inlet, USA

E vendosur në Minesota, Angle Inlet shërben si shtëpi për 150 njerëz dhe është i arritshëm vetëm nëpërmjet Kanadasë. Zona është e njohur  për udhëtime peshkimi, me vetëm një grusht të vogël dyqanesh lokale dhe shërbimesh. Studentët hynë në shkollën e tyre me motorë bore në dimër dhe në verë me  anije.

Pamje ajrore e fshatit
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
8 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
1
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!