Si të udhëtoni nëpër botë pa shpenzuar asnjë qindarkë!


0
12 shares
Plane udhetimi pa asnje shpenzim
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Çuditërisht, është e mundur që të udhëtohet praktikisht falas! Nëse në të  vërtetë doni ta bëni atë, ekzistojnë mundësi; ju vetëm duhet të jeni  të gatshëm për ti marrë ato. Nëse jeni duke kërkuar për një përvojë ndërkombëtare, por nuk keni të holla për të mburrur, atëherë ky artikull është për ju.

Qëndrim ne shtëpi përqark botës.

Ne e kemi dëgjuar të gjithë për babysitting dhe mbajtjen e kafshëve shtëpiake, por çfarë lidhje kanë këto me  qëndrimin në shtëpi?! A e dini se ka njerëz në mbarë botën të cilët janë të gatshëm tju paguajnë (ose të shkëmbejnë  një vend të lirë për të qëndruar) për të ardhur dhe për të qëndruar në shtëpinë e tyre, ndërsa ata janë larg? Ajo cfarë  ju duhet të bëni është të siguroheni që shtëpia të qëndrojë në gjendje që pronarët kërkojnë, dhe ndoshta gjithashtu ti hidhni një sy kafshëve apo kopshtit.

 

Merrni pjesë ne programe shkembimi ndërkulturor.

Nëse ju keni parë ndonjëherë filmin “Pushimet”, ju e dini se çfarë jam duke folur. Me këtë opsion, ju jeni në gjendje të bini  në ujdi që shtëpinë tuaj ta “këmbeni” për banim të lirë me dikë tjetër dhe për të dy ju është një marrveshje me vlerë! Plus, duke qëndruar në një shtëpi plotësisht të mobiluar zakonisht ofron më shumë  gjallërim se duke qëndruar në një hotel luksi.

 

Punoni në bordin e një anieje.

A keni menduar ndonjëherë Krocerat, velat, lundrim me jaht ose rrugën tuaj rreth botës? Pse nuk e provoni atë? Puna në bordin e një anieje në det, jaht, etj në shkëmbim për lëvizjen e lirë. Ajo do të jetë përvojë me vlerë, ju do të pagueni, dhe kjo ndoshta do t’ju lejojë për  të parë më shumë vende se sa ju do të kishit në një periudhë të shkurtër kohe.

 

Jepni mësim Anglisht jasht shtetit.

Pasionit tuaj të të mësuarit dhe të udhëtuar shtojini dhe mësimdhënie në anglisht jashtë vendit. Këto pozicione janë gjithmonë në kërkesë të lartë dhe mund të jetë shumë e dobishme në qoftë se keni dëshirë të mësoni me nxënësit. Shumica e leksioneve do të mbulojë të gjitha shpenzimet e jetesës tuaj dhe të udhëtimit, dhe disa vende do të ofrojë edhe fonde shtesë Për ta bërë akoma më mirë!

Ju do të duhet një Certifikatë TEFL më parë, dhe pastaj ju mund të filloni duke aplikuar për pozicionet kudo që ju dëshironi. Kontratat mund të zgjasë nga disa muaj deri në disa vjet, kështu që kjo është një mënyrë e madhe për të zhytyr  veten në një vend tjetër.

 

Vullnetarizëm.

E keni konsideruar ndonjëherë vullnetarizmin në kohën tuaj në këmbim për strehim të lirë (dhe ndonjëherë fluturime të lirë)? Ju patjetër mund ta bëni dicka të tillë! Me programe si ËorkAëayajo që  ju duhet të bëni është ti kushtoni disa orë gjatë javës në këmbim të banimt pa tarifë.

Ka një ton me përfitime për t’u bashkuar me vullnetarizmin përveç ndjenjave të mira. Ju mund të merrni kredi të buta, shpenzimet e paguara për të gjithë  jetesën dhe banimin tuaj, dhe madje edhe të keni qasje të lehtë në tranzicion në një punë tjetër kur të ktheheni në vendin tuaj.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
12 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
1
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!