Si arriti të ndërtojë Daniel DiPiazza një perandori biznesesh vetëm nga media sociale


0
9 shares
Daniel DiPiazza
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Media Sociale tashmë është në mendjen e gjithë secilit, edhe nëse nuk postohmë dicka është e sigurtë që po shohim.

Ju pëlqen apo jo, rrjetet sociale janë bërë tashmë një shtëpi e dytë për shumë prej nesh.

Por a mund të ndërtoni një biznes aty?

Sipërmarrësit e rinj si Daniel DiPiazza, nuk e konsiderojnë si një vend ku thjesht mund të shikosh, madje për të është niveli zero.

DiPiazza, i cili është krijuesi i faqes së shumë njohur “Rich20something”, ka përdorur rrjetin social për të kaluar nga një njeri gati i panjohur në një prej liderave më të mëdhenj të gjeneratës së tij.

Dhe gjithçka nisi vetëm me telefonin e tij.

Krijimi i brendit dhe shikueshmërisë në Instagram

Daniel është i sinqert në mënyrën sesi i ka fituar ndjekësit në Instagram, në një total prej 230.000 personash.

Ai thotë: “Kur hyra në pranverë të 2015 ishin akoma ditët e para të këtyre iniciativave kështu që pata avantazhe se isha nga të parët, dhe ndjekësit e mi kishin mundësi të shihnin diçka unike.

“Ne fund të ditës, njerzit shkojnë në rrjetet sociale për tu bërë SOCIAL! Ne jemi programuar që ti shohim faqet pa mendje, por prap jemi të dëshpëruar për të kërkuar interaksion human. Kur njerëz të rinj gjejnë faqen time shpesh herë çuditen sesi jam aq aktiv në komunitetin tim. Gjithmonë u përgjigjem komenteve qoftë pozitive apo negative qofshin ato, në një kohë kur të gjithë presin që të tilla gjëra të jenë te atomatizuara ose të injoruara. Isha i aftë të veçohesha nga të tjerët vetëm se isha i aksesueshëm. Kjo e fundit mundësoi rritjen time me shpejtësinë e raketës, ndryshe nga ata që donin të postonin vetëm fjali për tu ndjerë mirë.”

Rëndësia e thellimit në përmbajtje

DiPiazza arriti ti çoj gjërat në një nivel tjetër duke sjell një metodë të vjetër në modë, duke shkruash ese dhe mendime të tijat me një prej aplikacioneve të Facebook i quajtur Facebook Notes.

“Facebook Notes ishte pak a shumë jashtë mode derisa unë nisa ti përdor përsëri. Mendimi im i parë ky ishte, ne kemi filluar të shkurtojmë gjithcka, videot, përshkrimet dhe mendimet tona po ashtu. Po sikur të bëjmë të kundërtën? Çfarë do ndodhi nëse do thoshim gjithçka që donim, dhe ta vendosnim këtë lloj materiali në internet.”

Ai vazhdon duke shtuar:

“Nisa të përdor Facebook Notes për të provuar nëse brezi i ri dëshironte të ndiqte një artikull me më shumë se 140 karaktere. Dhe zbulova se, po deshirojmë. Nisa të përdor një platformë të tillë për ti dhënë rëndësi bisedave të thella, të cilat mund ti aksesoje nga çdo platformë tjetër. Në çast, një shkrim i imi me titullin: “Nëse po përpiqesh fort për të arritur diçka dhe akoma nuk po sheh rezultat, lexo këtë..” mori diku tek 4.000 shpërndarje dhe gati 30.000 brenda muajit. E gjitha nga fuqia e idesë, duke i shtuar këtu mundësinë që ka Facebook për të shpërndarë gjithçka gjithkund. Brezi i ri i adhuron kur flitet për një temë që përfshin dhe ata, kjo e bëri faqen time të besueshme.”

Pse duhet të jesh unik

Një nga gjërat më tërheqëse të rrjetit social është sesa thjesht të jepet mundësia për të shpërndarë idetë e njeri tjetrit, dhe në fakt është thjesht gjysma e qejfit. Por Daniel  ka një qasje tjetër ndaj këtij mendimi.

Nga Daniel:
“Shiko, ky është realiteti, më të shumtët prej nesh janë konsumator. Shumë pak janë krijues. Kjo tregon se 99% të kohës, gjërat që postohen në rrjetet sociale i keni parë ose postuar në vende të tjera. Një strategji për të marr shumë shikime apo pëlqime janë të gjesh idetë që ecin më shumë dhe ti kopjosh. Funksionon, nuk është strategji e keqe. Por kjo nuk ju bën të jeni ndryshe nga të tjerët. Ti duhet të krijosh ide të reja dhe ti postoni ato. Nëse do të dallohesh nga të tjerët duhet ti bësh pyetje publikut që nuk i kanë dëgjuar më parë. Duhet të lexoni më shumë libra dhe ti vendosni idetë tuaja në praktikë me ndjeksit. Harrojeni postimin e një fjalie të Abraham Lincoln, zbulo çfarë do të thuash edhe thuaje! Mos u bë pjesë e rrjetit social si një mizë në rrjetin e merimangës!”

Blogu i Daniel DiPiazza i quajtur “Rich20Something”, është i dedikuar të ti mësoj gjeneratës së re bazat e parasë, motivimit dhe menyrës së mendimit.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
9 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
1
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
2
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!