Stephen Hawking paralajmëron: Largohuni nga Toka


0
Stephen Hawking
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Stephen Hawking ka një mesazh të thjeshtë për njerëzimin: Lëvizni të pasmet për në Mars e përtej.

 

Në një fjalim të mbajtur këtë javë në universitetin e Oxford, shkencëtari legjendar thotë se njerëzimi mund të mbijetojë maksimalisht afërsisht edhe 1000 vite të tjera në Tokë. Kjo për shkak të rritjes së kërcenimeve si “Ndryshimet Klimatike”, “Luftërat Bërthamore” dhe “Inteligjenca Artificiale”.

 

“Mendoj se rraca njerëzore nuk ka të ardhme nëse nuk shkon në hapësirë”

– është shprehur Hawking.

 

Sipas Hawking është thuajse e sigurt që shkatërrimi do të prekë rracën njerëzore mbi Tokë, planet ky i cili tashmë mund të konsiderohet “i brishtë”.

 

Fatmirësisht eksplorimet e hapësirës po përparojnë, kjo edhe falë studimeve dhe investimeve private në sektor nga kompani si Boeing dhe SpaceX.

 

NASA po vazhdon kërkimin për planetet “Goldilock” dhe Elon Musk ka theksuar së fundmi planin e tij për të kolonizuar Marsin.

 

Pavarësisht deklaratave, Hawking tingëllontë besimplotë dhe optimist. “Mos harroni të sodisni yjet e jo tokën nën këmbët tuaja.”- është shprehur ai. “Sado e vështirë të jetë jeta, ka gjithmonë diçka për të bërë për t’ia dalë mbanë. E rëndësishme është të mos heqim dorë”

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
1
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!