Si të jesh i lumtur!


0
5 shares
lumturia
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nëse e mendoni me të vertetë, të qenit i lumtur është qëllimi përfundimtar, arsyeja pse mund të përpiqemi të bëjmë pothuajse çdo gjë. Gjithkush dëshiron të jetë i lumtur.

Pse duhet të kujdesem për shëndetin? Kështu unë mund të jem mjaft mirë në pleqëri për të shijuar daljen në pension dhe të udhëtoj. Pse? Sepse kjo do të më bënte të lumtur.

Pse do të dëshiroja të bëja mirë në shkollë apo në punë? Kështu unë mund të gjej një punë të mirë dhe të fitoj para për të blerë gjëra që më pëlqejnë ose kam nevojë. Pse? Sepse mendoj se kjo do të më bënte të lumtur.

Pse dua të humbas peshë? Sepse unë mendoj se do të hapë një mori mundësish për mua që më parë ishin të padisponueshme dhe që do të më bëjnë të lumtur.

Pse i dhuroj të holla qëndrave të strehimit të kafshëve? Sepse i dua kafshët dhe dëshiroj të ndihmoj t’i jap fund vuajtjeve të tyre. Me ben te lumtur.

Pse do ta pastroja shtëpinë në fundjavë? Sepse një shtëpi e pastër më jep një ndjenjë  arritje dhe është shumë më e këndshme dhe kjo më bën të lumtur.

Mos vononi lumturinë

lumturi

Shikoni me kujdes gjërat që po bëni për ndjekjen e lumturisë. Disa nuk mund të rezultojnë në  lumturi. Për shembull, duke bërë shumë para, duke pasur makinë të bukur apo shtëpi të madhe, ose duke kërkuar rritje në detyrën tuaj në hierarki në punë … këto gjëra shpesh nuk kontribuojnë në lumturi aq sa mund të mendoni. Gjithashtu, mund të pyesni veten nëse lumturia është vetëm e mundur pasi të arrini një qëllim tuajin.

Ka shumë gjëra që mund të bëni për ta bërë veten më të lumtur tani, pa arritur qëllimet që mendoni se do t’ju bëjë të lumtur.

Çfarë duhet të bëjmë për të qënë vërtet të lumtur?

Varësisht se ku shihni, mund të gjeni shumë lista, këshilla për të qenë të lumtur, dokumentarë se si të jenë të lumtur, bisedimet e TED-it në lidhje me këtë temë dhe shumë informacione mbi psikologjinë pozitive. Duke kërkuar në google, këtu është një listë e gjërave që vazhdojnë të bëjnë efekt për krijimin e lumturisë:

Para së gjithash, kujdesuni për nevojat themelore. Hani sa duhet, flini mjaftueshëm, lëvizni trupin tuaj.

Lidhu dhe bashkëvepro me të tjerët. Kaloni më shumë kohë me familjen, miqtë, ose merrni pjesë në grupe në komunitetin tuaj, veçanërisht nëse kjo kohë shpenzohet për të ndihmuar të tjerët.

Dilni jashtë! Rrezet e diellit, ajri i freskët, mjedisi natyror, dhe me sa duket edhe temperatura e duhur, thuhet se rrisin humorin tuaj.

Gjeni talentin tuaj. Kërkoni gjëra që ju I bëni mirë dhe përfshihini ato në rutinën tuaj për të zënë vend në ditën tuaj. Gjetja e gjërave që janë mjaft zbavitëse ju bëjnë të mendoni se koha fluturon duke nxitur ndjenjën e lumturisë.

Mirënjohja praktike. Përqëndrohuni në gjërat e mira çdo ditë, nëse po shënoni një listë prej 3 gjërave për të cilat jeni mirënjohës për çdo natë, ose për një gjë pozitive që ka ndodhur atë ditë.

Mirënjohja. Përqëndrohuni në gjërat e mira çdo ditë, krijoni një listë me 3 gjëra për të cilat jeni mirënjohës  çdo natë, ose për një gjë pozitive që ka ndodhur atë ditë.

Qëndro në të tashmen. Mendja na bën lojra dhe ndonjëherë na drejton në mendime negative. Edhe përqendrimi në diçka neutrale ose pozitive nuk duket të krijojë të njëjtin sens lumturie pra, fokusohuni në momentin ku jeni!

Falni, meditoni, buzëqeshni!

Çfarë do të shtonit në këtë listë? Cilat janë gjërat e thjeshta që bëni për të rritur nivelin tuaj të lumturisë?

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
5 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
1
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
2
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!