Së shpejti mund të fshijmë frikërat nga memorja jonë


0
imazh grafik i trurit
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pse të përballesh me frikërat e tua me shpresën se do t’i tejkalosh, kur shkencëtarët mundet thjesht t’i fshijnë ato nga truri yt? Kjo është pikërisht ajo çka shkencëtarët thonë se janë të aftë të bëjnë, në një studim të publikuar ditën e hënë ne Nature Human Behavior. Aktualisht shumica e trajtimeve të fobive dhe Post Traumatic Stress Disorder përfshijnë medikamente të cilat mund të kenë efekte anësore ose sesione në të cilat pacientët duhet të jenë të ekspozuar ndaj frikërave të tyre. Shkencëtarët të cilët kanë zhvilluar studimin thonë se teknika e tyre – NeuroFeedback i çkoduar ose DecNef mund të “Largojë frikëra specifike nga truri i njeriut” duke përdorur teknologji të skanimit të trurit dhe inteligjencë artificiale.

 

Kërkuesit krijuan një memorie frike në një grup vullnetarësh duke i shokuar ata sa herë që këta të fundit shikonin një ngjyrë të caktuar. Gjurma që ky event do të lintë tek truri i “pacientëve” do të përseritej në mënyrë të pandergjegjshme edhe kur nuk do kishte frikë ose mendim për frikën. Kur kjo ndodhte, shkencëtarët u jepnin vullnetarëve një shpërblim, gjë që e theksonte fenomenin. Në këtë pikë, hyntë në rol teknika DecNef e cila sipas shkencëtarëve zhduk pikërisht këto gjurmë të asociuara e të përforcuara.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!