Si të zhvillohet një rutinë pune


0
10 shares
orari i dites
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ju ndoshta do të kuptoni se tashmë keni një rutinë të krijuar, por kjo nuk mund të jetë domosdoshmërisht rutina më efikase dhe produktive për ju. Vlen të harxhoni pak kohë për të rivlerësuar zakonet e punës dhe për të gjetur një mënyrë për të punuar, që do t’ju ndihmojë të ndaloni harxhimin e kohës dhe të bëheni më efikas. Jo vetëm që kjo do t’ju ndihmojë të mbaroni më shpejt punën tuaj, por gjithashtu do të shikoni se ju ndiheni më pak të stresuar kur e dini që keni një rutinë realiste.

Bëni një listë

Mospatja e një rutinë të duhur mund të vonojë me të vërtetë fillimin tuaj të ditës. Herën tjetër që shkoni në punë, duhet të merrni pak kohë për të bërë një listë të detyrave tuaja të përditshme dhe gjërat që dëshironi të arrini. Përfshini gjithçka, madje edhe detyra më të vogla si kontrollimi i postës elektronike dhe plotësimi I dokumenteve, kështu që mund t’i përfshini këto në rutinën tuaj të re.

liste punesh

Procesi

Pasi të keni një pasqyrë të qartë të të gjitha detyrave që duhet të bëni, mund të filloni të krijoni një proces për të punuar me to. Ju mund të grumbulloni proceset e detyrave më të vogla siç janë thirrjet telefonike, përgjigjet ndaj postës elektronike dhe dokumentet e tjera në periudha të njëpasnjëshme. Më besoni do t’ju kursejë kohën që normalisht do të kishit humbur duke kaluar  nga njëra detyrë në tjetrën.

Mendoni për kohën

Gjithkush është ndryshe kur bëhet fjalë për sa produktiv janë në orare të ndryshme të ditës. Por ka mënyra për ta përmirësuar këtë, ia vlen të mendoni se kur jeni maksimumin tuaj. Nëse është mëngjesi, atëherë është më mirë të planifikoni detyrat e rëndësishme në atë moment të ditës, ose detyra që kërkojnë shumë përqendrim, po në të njëjtën mënyrë. Pastaj mund të kaloni tek detyrat më të lehta, më pak të mundimshme, në fundin e ditës. Në këtë mënyrë ju bëni përdorim më të mirë të kohës tuaj dhe mund të mbaroni punën tuaj shumë më shpejt kur e dini se ju mund të përqëndroni nivelin e duhur të energjisë për secilën detyrë.

Krijo një orar

Tani që ju keni grupuar së bashku detyrat më të vogla në, hidhni një sy në pjesën tjetër të detyrave në listën tuaj dhe filloni të krijoni një rutinë të përditshme. Në varësi të punës që bëni dhe se sa kohë zakonisht marrin detyrat, mund të jetë e dobishme të krijoni një program me gjysëm orarësh ose me orë të plota. Ju nuk keni për të planifikuar çdo gjë deri në minutën e fundit, por është e dobishme që të ketë hapësira të cilat pastaj mund të kthehen në rutinë.

Mos harroni Detyrat Javore dhe Mujore

Ndërsa është e lehtë të mendoni për detyrat e përditshme që duhet të përfshihen në orarin tuaj, ju nuk do të dëshironit të harroni  detyra të rëndësishme javore dhe mujore që gjithashtu duhet të plotësohen. Fitoni këto në orarin tuaj javor dhe jepini vetes kohë të mjaftueshme për t’i kompletuar ato në rast se ka probleme apo ndryshime në minutën e fundit.

Krijoni hapësirë edhe për pushime te shkurtra

Kjo mund të duket pak kundërproduktive, por është e rëndësishme që të përfshini ndërprerje të shkurtra në rutinën tuaj. Nëse ju shmangni marrjen e pushimeve, do të përfundoni duke e lodhur veten shumë dhe kjo mund të çojë në “ëndrra me sy hapur” ose në mënyra për të  shmangur punën.

Merrni disa minuta pushim nga detyrat mendore për të shkuar të bëni një filxhan çaji ose të shkoni për një shëtitje të shkurtër. Kjo do t’ju lejojë të rimbusheni me energji dhe të rifitoni  freskinë e duhur të mendjes për t’u përqendruar plotësisht në punë përsëri. 

pushim

Mendoni për ato shpërqendrime

Disa nga harxhuesit më të mëdhenj të kohës tuaj janë telefoni, interneti, si dhe kolegët e tjerë. Këto do ta bëjnë shumë më të vështirë t’i përmbahemi rutinës suaj, kështu që mund të jetë me vlerë gjetja e një mënyre për t’i përfshirë në orarin tuaj. Merrni një pushim çaji me një koleg për një bisedë të shpejtë, ose përdorni një pushim për të kontrolluar email-in tuaj personal. Duke i bërë këto pjesë të rutinës tuaj, ju mund të kufizoni sasinë e kohës që humbni me ata.

A funksionon për ju?

Sapo të keni hartuar një orar, është e rëndësishme të provoni dhe të shihni nëse funksionon  për ju fillimisht para se të detyroni veten për ta zbatuar. Ideja është që të rrisni produktivitetin tuaj në punë dhe t’ju ndihmojë për të ndaluar kohën e humbur.

Provoni rutinën tuaj dhe nëse ndieni se diçka nuk përshtatet shumë, shënojeni atë në mënyrë që ta ndryshoni. Nëse ju del ndonjë detyrë për të cilën nuk keni menduar ta përfshini, hidhini një sy orarit tuaj dhe gjeni një mënyrë për ta përshtatur. Këto përshtatje të shpejta në orarin tuaj do t’ju ndihmojnë të krijoni diçka që ju vjen natyrshëm dhe ju mund të punoni me lehtësi.

Zbatojeni!!!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
10 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
1
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!