Rrëzimi I aeroplanit në Kolumbi: Drejtuesi I kompanisë mbahet në burg gjatë vazhdimit të hetimeve!


0
Lamia
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

 

Gjyqtari Bolivian të enjten urdhëroi që kreu i kompanisë ajrore avioni fatkeq i të cilit u rrëzua në Ande javën e kaluar duke vrarë 71 njerëz, duke përfshirë anëtarët e ekipit brazilian të futbollit Chapecoense, të ndalohet ndërsa autoritetet e hetuojnë atë për akuza të mundshme për vrasje dhe krime të tjera.Gustavo Vargas, një gjeneral i forcave ajrore në pension i cili është CEO i linjës ajrore Lamia, u ankua në seancën gjyqësore se ai është duke u fajësuar padrejtësisht për 28 nëntorin e rrëzimit të afërt në Medellin, Kolumbi.Autoritetet kanë thënë që ishte një tragjedi e parandalueshme që ju mori jetën 77 personave në bordin e avionit Lamia, duke përfshirë këtu edhe lojtarët e ekipit të futbollit të cilët ishin nisur për në finalen  e kupës së Amerikës.

“Prokurorët janë gënjeshtarë,” tha një Vargas I acaruar, i cili mohoi çdo keqbërje. “Prokurorët nuk mund të fajësojnë mua. Ata e dinë se ka dy pronarë.Vendimi i gjyqtarit për të mbajtur Z. Vargas në burg erdhi pasi një zyrtare boliviane I aviacionit që u arratis për në Brazil pasi autoritetet filluan hetimin pse ajo nuk kishte nënshkruar në planin me të meta të avionit të fluturimit duke akuzuar bosët e saj të cilët po përpiqeshin të bënin një fallcifikim.Deri para rrëzimit, Selia Kastedo ishte një punonjëse e panjohur veterane në zyrën rajonale të agjencisë përgjegjëse për kontrollin e trafikut ajror bolivian.Ajo doli në qendër të vëmendjes pas hetimit të pesë-vendeve që kishin patur rrëzime pas një kopje të planit të fluturimit me nënshkrimin e saj të treguar në kompaninë British. E cila kishte ndërtuar avionët me rreze të shkurtër fluturimi, ishte lejuar të futej në Santa Kruz, Bolivi, me lëndë djegëse aspak të mjaftueshme për të përfunduar më shumë se fluturimin katër-orëshe në Medellin, një shkelje flagrante e normave ndërkombëtare të ajrit.

 

 

Në një letër për mediat boliviane e bërë publike të enjten, Znj. Kastedo tha se larg nga autorizon i fluturimit, ajo u përpoq për ta ndaluar atë. Ajo pohoi të ishte autorja e një raporti të brendshëm në të cilën ajo tregonte se si ajo në mënyrë të ashpër i kërkoi dispeçerit të linjës ajrore në tri raste për të rregulluar planin e fluturimit.Ajo tha se një ditë pas aksidentit, eprorët që ajo nuk i identifikon e kishin ngacmuar dhe i kishin bërë presion asaj për të ndryshuar raportin, i cili ka qarkulluar me ditë të tëra në mediat Boliviane, por autenticiteti i të cilit ende nuk është verifikuar. Ajo tha se nënshkrimi i saj dhe vula në planin e fluturimit janë një formalitet për të  pranuar faturën, duke thënë se një zyrë qeveritare, agjenci boliviane me aviacionit civil, është ekskluzivisht përgjegjëse për autorizimin e fluturime ndërkombëtare me liçensë.

“Asnjë piloti nuk mund ti imponojnë vullnetin e tyre”, ka thënë Horge Vaje, një avokat i aviacionit në Bolivi që deri në vitin 2007 shërbeu si president i agjencisë ku Znj. Kastedo ka punuar. “Është fjala e saj kundër asaj të një të vdekuri”, tha zoti Valle, duke iu referuar dispeçerit të fluturimit të linjës ajrore, i cili u vra në aksident.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!