Praktikoni improvizimin për t’u bërë shpikës më i shpejtë dhe më krijues


0
1 share
kreativitet
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ne nuk mund të planifikojmë plotësisht gjithçka që ndodh në jetën tonë. Faktikisht, shumë situata ku ne gjendemi shpesh duhet t’i përgjigjemi në mënyrë spontane gjë që kërkon një sasi të caktuar të menduarit shpejtë dhe krijues në atë çast.

Kur përpiqemi të planifikojmë shumë, shpesh ne analizojmë më shumë seç duhet, gjë që na bën të hezitojmë dhe të mos ndërmarrim veprime. Për shembull, nëse ke një bisedë me një vajzë apo djalë të ri që ju pëlqen, shpesh mund të gjesh veten duke menduar në kokën tënde: “Çfarë duhet të them?”, Që ju nxjerr nga çasti dhe zakonisht përfundon duke mos thënë shumë e asgjë në të gjitha rastet.

Për disa njerëz, është vërtet e vështirë për të menduar “jashtë nga koka e tyre” dhe të futen në këtë moment. Megjithatë, një mënyrë që ne mund të praktikojmë për të qenë më spontan është duke praktikuar ushtrime improvizuese për t’i bërë mendjet tona të mendojnë më shpejt dhe më lirshëm.

Improvisimi është procesi i marrjes së informacionit nga mjedisi juaj i menjëhershëm dhe pastaj i përgjigjia në mënyrë krijuese.

Shpesh e shoqërojmë improvizimin me muzikën, vallëzimin, komedinë apo aktrimin, por improvizimi është me të vërtetë diçka që ne të gjithë bëjmë gjatë gjithë jetës sonë të përditshme. Nëse po merr një vendim të shpejtë në punë ose fillon një bisedë me një të huaj.

Nëse spontaniteti është diçka për të cilën duhet të punoni, sidomos në bisedat tuaja të përditshme, mendoni të provoni disa prej këtyre ushtrimeve të improvizimit për të bërë mendjen tuaj të mendojë më kreativisht. 

Mënyra më e lehtë për të praktikuar improvizim me veten:

Dëgjoni një kanal televiziv të rastësishëm pa zë dhe flisni për çdo karakter.

Kërkoni në Google një imazh për një fjalë të rastit dhe tregoni një histori të shkurtër për një nga imazhet që gjeni.

Zgjidhni një skenar tjetër të rastit nga lart, tani duke praktikuar atë mundonhuni të përdorni vetëm mimikën tuaj pa përdorur fjalë për të praktikuar improvizimin me gjeste dhe me shprehjen e fytyrës tuaj.

Zgjidhni një objekt të rastësishëm në shtëpinë tuaj dhe shihni se sa përdorime të ndryshme mund të mendoni për të.

Shikoni aktorët e tjerë dhe komedianët që bëjnë improvizime.

Nëse luani një instrument, praktikoni improvizim në të pa përsëritur ndonjë molodi më shumë se një herë.

Vendoseni në një nga këngët tuaja të preferuara dhe praktikoni vallëzim në atë në mënyrën tuaj unike.

Shikoni kafshën tuaj ose një kafshë dhe praktikohuni duke folur si zëri i saj i brendshëm. 

Në të gjitha këto stërvitje jeni duke marrë diçka nga mjedisi juaj dhe duke gjeneruar diçka unike dhe kreative nga ajo. Kjo është e gjitha çka improvizimi në të vërtetë është në fund të ditës. 

Kur fillimisht e praktikoni improvizim, do të ndjeheni pak i çuditshëm. Sidomos kur jeni duke bërë këto vetëm me veten tuaj. Mundohuni të argëtoheni me të dhe të mendoni për atë si një lojë. Nuk është menduar të merret seriozisht. Kjo është “lojë mendore”.

Shpesh për të qenë krijues ju duhet të lini të menduarit tuaj kritik dhe të jeni të zhytur në moment. Mundohuni të kapërceni atë siklet e të dukurit si  budalla dhe sigurohuni që të qeshni me veten kur jeni duke u bërë shumë serioz apo skeptik.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
1 share

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!