Pajisja që përkthen gjuhët e huaja në kohë reale


0
Pilot Earpiece
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Një teknologji e cila shërben për të afruar njerëzit me njëri tjetrin padyshim që është diçka e mirë. Kufja që përkthen një gjuhë në një tjetër është pjesë e kësaj kategorie.

 

Nevoja është nëna e inovacionit. Themeluesi i kompanisë Indiegogo, Andrew Ochoa , takoi një grua franceze e cila nuk fliste anglisht. Rezultat i këtij takimi romantik ishte kufja Pilot. Ajo funksionon kështu : nëqoftëse bashkëbiseduesi juaj flet një gjuhë të huaj, automatikisht ju do dëgjoni përkthimin e fjalëve në gjuhën tuaj. Në të njëjtën kohë personi me të cilin po flisni do dëgjojë fjalët tuaja të përkthyera në një gjuhë që ai ose ajo kupton. Duket e mrekullueshme apo jo ?

 

 

Pilot përbëhet nga 2 kufje (një për secilin person), një karikues portabël dhe një aplikacion për telefon. Momentalisht përkthimi është  mundshëm për Frengjisht, Spanjisht, Italisht dhe Anglisht. Në të ardhmen kompania planifikon të shtojë edhe gjuhët Sllave dhe ato të Azisë Lindore.

 

 

Kufja Pilot mund të përdoret edhe në grupe të mëdha njerëzish. Edhe nëqoftëse pjesëmarrësit në bisedë flasin gjuhë të ndryshme, teknologjia është e aftë të bëjë të mundur që secili të kuptojë atë që thuhet, duke e përkthyer bisedën në gjuhën e zgjedhur nga ata. Momentalisht kufja vjen në tre ngjyra, e kuqe , e bardhë dhe e zezë. Kufja Pilot mund të përdoret edhe për të dëgjuar muzikë.

 

 

Andrew Ochoa e quan shpikjen e tij “një ëndërr e bërë realitet”. Imagjinoni një botë pa barriera gjuhësore.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!