NASA kërkon ndihmën tuaj për një problem delikat


0
defekimi ne hapesire
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

“Të defekosh në hapësirë nuk është diçka argetuese, por një mekanizëm mbijetese”, shpjegon një astronaut – e megjithatë ky fenomen përbën një sfidë për NASA-n. Ndërkohë që Stacioni Hapsinor Ndërkombëtar ka një tualet të mrekullueshëm, astronauti duhet të veshë panolina gjatë lançimit, uljes dhe ecjes në hapësirë. Gjithësesi NASA po mendon për misionet e ardhshme në hapësirë dhe njëkohësisht për një mënyrë se si astronautët të mund të çlirohen nga nevojat e tyre personale duke mos hequr kostumin e tyre të hapësirës deri në 6 ditë.

 

Këtu hyn ti në rol. Agjensia paguan 30,000 Dollarë për një “Sfidë të daljes jashtë në hapësirë”. Ky çmin do t’i shkojë atij që krijon një sistem të grumbullimit të mbetjeve organike të 144 orëve brenda kostumit, pa përdorimin e duarve. Sistemi nuk duhet të vonojë më tepër se 5 minuta sepse astronautit mund t’i duhet të futet menjëherë në kostumin e tij në një rast emergjence eventuale.

 

austronaut

 

Ndërkohë që kjo sfidë mund të tingëllojë për të qeshur, zgjidhja mund të përbente diferencës mes jetës e vdekjes. “Nuk do doje që këto mbetje solide dhe fluide të mbeteshin në trupin tënd për 6 ditë.” – shton NASA. Nëse kjo ndodh, mund të kemi gjendje infektive deri ne sepsis, gjë që do rrezikonte seriozisht jetën e astronautit.

 

Afati i dorëzimit të zgjidhjeve është 20 Dhjetori. Më pas NASA planifikon te testoje “zgjidhjet më të mira me shpresën për të ekzekutuar zgjidhjen brenda 3 vitesh.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!