Mamaja që vendosi të mos dorëzohej mbi djalin e saj të diagnostikuar me “inteligjence të ulët”, arriti ta mësojë atë për të qenë një studentit i Harvard


0
7 shares
mamaja kineze dhe djali i saj
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kur Zou Hongyan priti djalin e saj të vetëm në jetë më 1988, komplikacione të caktuara gjatë lindjes e lanë atë me aftësi të kufizuara. Doktorët në provincën e saj, Hubei u përpoqën ta bënin të dorëzohej mbi djalin e saj, një këndvështrim të cili dhe burri i saj e ndante me ta, sepse sipas tyre djali do kalonte një jetë aspak të lumtur dhe me vuajtje. Zou, ama nuk pati të njëjtin reagim, u nda nga burri i saj dhe nisi misionin e jetës, të shëronte djalin e saj edhe pse të gjithë po i dilnin kundër.

Zou punoi për një kohë të gjatë tre punë njëkohësisht për të ndihmuar familjen e saj të vogël, trajtimet për djalin e saj, gjithashtu dhe sigurimet shoqërore. Gjatë gjithë kohës ajo luante lojra me të birin të cilat ngacmonin shqisat e tij dhe kështu krijonin bazat e inteligjencës në tru. Ajo gjithashtu arriti të mësonte sesi të mbante shkopinjtë për të ushqyer në një kohë kur duart i kishte aq të brishta saqë as nuk mund të ushtronte asnjë forcë mbi ta. “Nuk dëshiroja që ai të ndihej në siklet për aftësitë e tij, ndaj punova fortë me të çdo ditë mbi ato aftësi të tijat, të cilat ishin pak më të kufizuara se të tjerat.”

29 vite më vonë, një djalë i quajtur, Ding Ding, është një i diplomuar nga universiteti i Pekinit në inxhinierinë e mjedisit. Kohët e fundit, ai tashmë është një student i Harvard në fakultetin e juridikut.

Ne as nuk mund ta imagjojmë sesa e lumtur dhe krenare mund të jetë mamja e tij që po i shpërblehet gjithcka që ka pritur nga djali i saj!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
7 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
1
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!