Luani gjigand i gdhendur nga një pemë e vetme, me pjesmarrjen e 20 personave për 3 vite, bëhët skluptura me e madhe prej druri


0
7 shares
luani i gdhendur
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Një sklupturë gjigande e një luani prej druri ndodhet në sheshin e qytetit qëndror të Kinës, dhe rrugëtimi për ta arritur e bën edhe më spektakolar.

Luani Oriental, kështu i emërtuar, është gdhendur nga një pemë e vetmë për 3 vjet. Personi që dha idenë është arkitekti Dengding Rui Yao, i cili asistoj 20 persona të tjerë drejt fundit të këtij projekti. Pasi bisha e madhe mbaroi së përpunuari u trasportua 3000 millie për të arritur në Ëuhan’s Fortune Plaza Times Square. Ai është 47.5 këmbë i gjatë, 16.5 këmbë i lart, dhe 13 këmbë i gjerë, i cili është forcë mbinatyrore.

Luanët luajnë një rol shumë të madh në kulturën Kineze. Kur Budizmi erdhi nga India në Kinë, solli me vete edhe kulturën e luanit. Duke u parë si mbrojtësa, luanët tashmë i gjen kudo në hyrjet e pallateve mbretërore. Sot ata mund ti gjesh edhe jashtë hoteleve apo restoranteve per të mbajtur larg shpirtrat e këqinj.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
7 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
1
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!