Korea e veriut përforcon  burgjet për të shtuar krematoriume dhe kulla të reja vëzhguese


0
Kim Young Il
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

“Amnesty” ka paralajmeruar se Korea ka rritur infrastrukturën e burgjeve të saj famkeqe duke ndërtuar krematoriume dhe nga gjastë kulla roje të reja si fushatë për përmirësimin në shkallë industriale të “torturës dhe abuzimit”.Grupet për mbrojtjen e te drejtave të njeriut kanë siguruar pamje satelitore të kampeve “kuanliso 15” dhe “kuanliso 25”  të cilat tregojne aktivitet të shtuar në të dyja anët.

 

 Sipas një raporti të fundit të OKB-së, Koreja e Veriut ka kryer krime brenda kampeve të pa imagjinueshme për botën moderne, të tilla si përdhunimi, vrasjes të fëmijëve, tortura dhe mosushqyerje e qëllimshme.”Të marra së bashku, imazhet që kemi analizuar janë në përputhje me të kërkimet tona të mëparshme të punës së detyruar dhe ndalimin në kuanliso të Koresë së Veriut, si dhe infrastruktura fizike që qeveria përdor për të kryer mizori janë në gjendje funksionale,”tha Mikah Farfor per“Amnesty International”.

 

 

Shumica e vlerësuar e të burgosurve në kampet famëkeqe kap shifrat e 120.000 njerëzve “besohet të jenë të burgosur politikë, me shumë të burgosur vetëm për kritikën e regjimit. Të arratisurit e Koresë së Veriut të cilët kanë ikur nga kampet thonë se të burgosurit janë të detyruar të punojnë me vdekje në fushat përreth, ndërsa disa janë të urdhëruar për të vrarë fëmijët e tyre për të zvogëluar numrin e gojëve që duhen ushqyer.  “E dhjetëra mijëra njerëzve të mbajtur në kampet e të përballen me vuajtje të paimagjinueshme – torturues, punës të detyruar, kequshqyerjes së shfrenuar, ndëshkime të dhunshme, përdhunimin dhe madje edhe ekzekutimin. Këto abuzime jane në shkallë industriale “. 

 

 

Këto informacione vinë pasi të arratisurit e Koresë së Veriut në Britani: thote Telegraph kanë frikë se dhe ish-ambasadori I regjimit në Britanisë, Hyon Hak Bong, ishte dërguar edhe në një kamp-burg. 
Mr Hyon kuptohet që jatë fajësuar për tradhti të turpshme thotë Yong Ho, një diplomat i lartë në ambasadën e saj në Londër, i cili u largua në Korenë e Jugut në fillim të këtij viti.

 

 Ambasadori thuhet se është thirrur në Pyongyang nga zyrtarët e zemëruar të Koresë së Veriut pasi ata zbuluan zoti Thae dhe familja e tij kishte ikur nga Britania dhe i kishin kaluar poshtë  hundës. “Regjimi ka vendosur të dënojë atë siç thonë ata se ai nuk arriti të parandalonte njerëzit e tij nga shkuarja në Korenë e Jugut,” tha Jihyun Park, një aktivist i Koresë së Veriut të drejtave të njeriut i cili u arratis nga diktatura në 1998. 

 Ai do të dënohet ose në një burg apo në një kamp pune. Por zakonisht ato që quhen ‘të profilit të lartë ” këta kriminelë janë dërguar në kampet e burgjeve,” tha zonja Park.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!