Ja arsyeja pse ka vetëm 4 ngjyra të pasaportave në botë


0
5 shares
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Me sa duket në botë ka vetëm 4 ngjyra kryesore të pasaportave, dhe secili vend ka ersyet e veta për zgjedhur ngjyrën.

 

E kuqe

 

Kjo eshte ngjyra më e përdorur. Pasaportat me ngjyrë të kuqe zakonisht përdoren nga shtete me të kaluar komuniste ose sistem aktual komunist. Shtetasit nga Sllovenia, Kina, Serbia, Rusia, Latvia, Rumania, Polonia dhe Gjeorgjia kanë pasaporta të kuqe. Shtete anëtare të Bashkimit Europian, përveç Kroacisë, perdorin pasaporta ngjyrë të kuqrremtë ose nuanca të tjera të ngjyrës së kuqe. Shteter kandidate të BE, Turqia, Maqedonia dhe Shqipëria ndërruan ngjyrën e pasaportës në të kuqe para disa viteve. Gjithashtu edhe Komuniteti i Andeve (Bolivia, Kolumbia, Ekuadori dhe Peruja) kanë pasaporta të kuqrremta.

 

 

Blu

 

Kjo është ngjyra e dytë më e përdorur. Ngjyra blu simbolizon “botën e re”. 15 shtete të Karaibeve kanë pasaporta blu. Brenda bllokut të Amerikës Jugore, ngjyra blu simbolizon lidhjen me sindikatën Mercosur. Këtu përfshihet Brazili, Argjentina dhe Paraguai. Venezuela është përjashtim në këtë rast, edhe pse është pjesë e sindikatës shtetasit e vet kanë pasporta të kuqe. Pasaportat e shtetasve të SHBA u bënë blu në vitin 1976.

 

 

Jeshile

 

Shumica e vendeve islamike kanë pasaporta jeshile. Maroku, Arabia Saudite dhe Pakistani janë disa nga shembujt. Jeshilja konsiderohet si ngjyra e preferuar e Profetit Muhamed dhe gjithashtu është simbol i natyrës dhe jetës. Shtetas të disa vendeve të Afrikës Perëndimore , Burkina Faso, Nigeria, Nigeri, Bregu i Fildishtë dhe Senegali gjithashtu përdorin ngjyrën jeshile. Në këtë rast ngjyra jeshile simbolizon anëtarësimin në ECOWAS (Economic Community of West African States)

 

 

E zezë

 

Ngjyra më e rrallë është ajo e zezë. Kjo ngjyrë përdoret nga disa vende Afrikane – Botswana, Zambia, Burundi, Gabon, Angola, Chadi, Kongo, Malawi etj. Shtetasit e Zelandës së Re kanë pasaporta të zeza sepse ngjyra e zezë është ngjyra simbol e shtetit.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
5 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!