Investimi më i mirë? Udhëtimet!


0
8 shares
udhetimet si investim
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Historitë e 10 udhëtarëve që sot kanë vlerën e 173 miliard dollarëve, na tregojnë se pse udhëtimet janë investimet më të mira, si dhe pse nuk është kurrë vonë për të nisur.

 

Në moshën 29 vjeçare, ky person udhëtoi në Itali, ku zbuloi dhe traditën italiane mbi kafenë.
Kur u kthye në Shtetet e Bashkuara, mori me vete edhe konceptin e mësuar duke ndërtuar një kompani që tani vlen 78 miliardë dollarë.

Howard Schultz

Howard Schultz, Shef Egzekutiv i “Starbucks”
Pasuria: $2.9 mld dollarë

 

 

Në moshën 40 vjeçare, ky person udhëtoi në Tailandë, ku vuri re se taksistët e të famshmeve “tuk-tuk” përdornin një pije të veçantë për të qëndruar zgjuar.
Pasi i pëlqeu shija, e bleu kompaninë e vogël dhe e kthey në një biznes që sot vlerësohet me 20 miliardë dollarë.

Dietrich Mateschitz

Dietrich Mateschitz, Bashkëthemelues i “Red Bull”
Pasuria: $14.7 mld dollarë

 

 

Në moshën 40 vjeçare, ky person kishte ngecur në një tren që ishte me vonesë në një udhëtim nga Mançesteri për në Londër.
Aty i erdhi i ideja për një novelë me 7 seri, për të cilat shpenzoi 5 vitet e ardhme të jetës për t’i shkruar.
Seria e librave sot ka vlerën e 15 miliardë dollarëve.

J.K.Rowling

J.K.Rowling, Autore e “Harry Potter”
Pasuria: $1 mld dollarë

 

 

Në moshën 40 vjeçare, ky person shkoi në një pelegrinazh 7 mujor në Indi, ku më pas e përshkroi eksperiencën si: – “Një nga dy ose tre gjërat më të rëndësishme që kam bërë gjithë jetën time.”

Steve Jobs

Steve Jobs, Bashkëthemelues “Apple”
Pasuria: $10.2 mld dollarë

 

 

Në vitin 2018 Jobs i  rekomandoi këtij personi të bënte po të njëjtën gjë, një pelegrinazh në Indi. Edhe ky më pas pranoi: – “Ishte një pjesë e rëndësishme e kompanisë tonë në vitet e para.”

mark zuckerberg

Mark Zuckerberg, Bashkëthemelues “Facebook”
Pasuria: $56.2 mld dollarë

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
8 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!