Imazhi urban i qytetit tonë


0
5 shares
Godine ne Tirane
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tiranë

Çdokush nga ne zhvillon jetesën e tij në ambjente nga me të ndryshmet. Le të marrim njësinë apo qelizën më të vogël ku nga nis jeta jonë, banesa. Të gjithë kemi ndjenjën e mbrojtjes ndaj saj. Kur një orendi e vogël dëmtohet ose nuk është në vendin e duhur menjëherë përpiqemi ta rregullojmë sepse ndryshe na vret sytë, krijon një ndjesi të keqe. Por jetesa jonë nuk mbyllet aty, nuk qëndron brenda kësaj qelize perfekte. Rritet dhe përparon në njësi të tjera më të mëdha siç është lagjia, blloku dhe në fund një organizëm I tërë që është qyteti.

      Pra çfarë ndodh me qytetin? Çfarë ndodh me imazhin e tij? Si na prezantohet ai? Cilat janë ndjesitë që na krijohen kur ecim çdo ditë në rrugë? Ajo çka ne shohim vazhdimisht kur ikim në shkollë, në punë, për argëtim, për të takuar të afërmit na dëshpëron. Ngado hedh shikimin forma, volume, materiale, tipologji ndërtimi nga më të shumëllojshmet. Në këndvështrime të ndryshme shumëllojshmëria mund të merret si dicka pozitive, por jo. Më ngjason më shumë me një kaos, ku dhe vetem dy objekte ngjitur nuk kane asnjë pikë takimi, ku periudha te ndryshme kohore nuk kane aspak shkrirje stilesh.Përballemi cdo moment me një mungesë identiteti të theksuar.Kjo si pasojë e një rritje të vrullshme dhe pa plan.

      Do të ishte vertet mirë sikur dhe qyteti ku ne bazojme jetesën tonë të shihej si korniza që ka lëvizur nga vendi I saj dhe ne mundohemi ta ndreqim sa here e veshtrojmë.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
5 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
2
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!