Foto të rralla të metrove në qytetin e New Yorkut në vitet 70 dhe 80, i quajtur ndryshe “Ferri mbi rrota”


0
5 shares
Ferri mbi rrota
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gjatë fundit të viteve 70 dhe fillimit të viteve 80, metrot e qytetit të Neë Yorkut ka qen një nga vendet më të rrezikshme të asaj kohe në Amerik. Le të jemi të lumtur që nuk u ndodhëm aty në asnjë moment. Fotografi zvicerian Willy Spiller ka qenë aty, atmosfera e errët që ai ka kapur me këto foto tashmë quhet si “Ferri mbi rrota”.

Si qytetar i qytetit të New Yorkut midis viteve 1977 dhe 1984, Spiller dëshmoi lindjen e rrymës rap,lindjen e vizatimeve në mure të quajtura grafiti. Fatkeqësisht, ai dëshmoi dhe një kohë krimesh, ku e shumta e tyre zinin vend në pjesën nën tokë. Numri i aksidenteve të dhunshme në atë kohë ishte aq i lartë saqë policia u detyrua të kishte 2300 policë të patrullonin sistemin gjithë kohës. Spiller kapi momentin dhe dokumentoi atë cfare shikoi.

Pavarsisht se fotot u publikuan për herë të parë në 1984, “Ferri me rrota” ju kthye lavdisë së tij në vitin 2016. Publikuesit Sturm & Drug printuan fotot e Spiller dhe i vendosën ato në librat e kafeneve dhe ne covera të ndryshëm. “Ato imazhe nuk tregojne patjeter histori krimi dhe rreziku” thotë Dr. Tobia Bezzola, “Willy Spiller nuk tregon vetëm errësirës e asaj kohe dhe atij vendi, por gjithashtu dhe realitetin që vetëm ai përjetonte në të”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
5 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
1
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!