Fakte psikologjike mahnitëse


0
3 shares
fakte psikologjike
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Të mësoni diçka të re rreth vetes është gjithmonë interesante dhe argëtuese. Dhe të kuptuarit e psikologjisë prapa mënyrës se si sillemi, trajtojmë të tjerët, dhe se si shprehemi mund të jetë edhe më tërheqës.

Çdo miqësi që ka lindur në periudhën ndërmjet moshës 16 dhe 28 vjeç ka më shumë gjasa të jetë e qëndrueshme.

Gratë në përgjithësi preferojnë burra me zëra të zhurmshëm, sepse duken më të sigurt dhe jo agresivë.

Njerëzit që japin këshilla më të mira zakonisht janë ato me problemet më të mëdha.

Sa më i zgjuar të jeni, aq më shpejt  mendoni, dhe si pasojë edhe shkrimi juaj është I “keq”.

Emocionet tona nuk ndikojnë në mënyrën se si ne komunikojmë. Në fakt, e kundërta është e vërtetë: mënyra se si ne komunikojmë ka një ndikim në emocionet tona.

Mënyra se si një person trajton stafin e restorantit zbulon shumë për karakterin e tyre.

Njerëzit të cilët kanë një ndjenjë të fortë të fajit janë më të mirë për të kuptuar mendimet dhe ndjenjat e njerëzve të tjerë.

Burrat nuk janë më të kënaqur se gratë: ata thjesht bëjnë shaka më shumë, nuk kujdesen nëse njerëzit e tjerë pëlqejnë humorin e tyre apo jo.

Njerëzit e turpshëm flasin pak për veten, por e bëjnë këtë në një mënyrë që i bën njerëzit e tjerë të ndiejnë se i njohin shumë mirë.

Gratë kanë dy herë më shumë receptorë dhimbjeje në trupin e tyre sesa meshkujt, por ato kanë një tolerancë shumë më të lartë të dhimbjes.

Dëgjimi i muzikës me volum të lartë ju bën të ndiheni të qetë, të relaksuar dhe të lumtur.

Nëse nuk mund ta ndalosh rrjedhën e mendimeve gjatë natës, ngrihu dhe shkruaji ato. Kjo do të vendosë mendjen tuaj në qetësi kështu që ju mund të flini.

Mesazhet me tekst të mirmëngjes dhe natën e mirë aktivizojnë pjesën e trurit përgjegjëse për lumturinë.

Të bësh gjëra që trembin, do të të bëjnë më të lumtur.

Sa më të lumtur të jemi, aq më pak gjumë kemi nevojë.

Shuma mesatare e kohës që një grua mund të mbajë një sekret është 47 orë dhe 15 minuta.

Njerëzit të cilët përpiqen të mbajnë të gjithë të lumtur shpesh përfundojnë duke u ndier të vetëm. 

Kur mbani dorën e një personi të dashur, ndjeni më pak dhimbje dhe shqetësoheni më pak. 

Njerëzit inteligjentë kanë tendencë të kenë më pak miq se mesatarisht. Sa më të zgjuar të jenë, aq më selektive bëhen. 

Gratë që kanë më së shumti shokë meshkuj kanë një gjendje shpirtërore më të mirë. 

Njerëzit që flasin dy gjuhë mund të zhvendosin në mënyrë të pandërgjegjshme personalitetin e tyre kur kalojnë nga një gjuhë në tjetrën. 

Të qenit i vetmuar për një kohë të gjatë është aq e keqe për shëndetin tuaj sa pirja e 15 cigave në ditë. 

Udhëtimi nxit shëndetin e trurit dhe ul gjithashtu rrezikun e një personi për atak në zemër dhe depresion. 

Njerëzit duken më tërheqës kur flasin për gjërat me të cilat ata vërtetë janë të interesuar. 

Kur dy persona flasin me njëri-tjetrin dhe njëri prej tyre i kthen këmbët pak larg ose në mënyrë të përsëritur lëviz një këmbë në një drejtim të jashtëm, kjo është një shenjë e fortë mosmarrëveshjeje dhe ata duan të largohen.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
3 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!