Ekspertët po e quajnë “E papreçedent”, “E frishksme” dhe “Alarmuese”


0
ari polar
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Temperaturat e ajrit në arktik aktualisht janë 20 deri 30 gradë mbi normalen. Në fjalët e njërit prej ekspertëve: “Është në mënyrë absurde NGROHTË”. Kjo do të thotë se akulli i detit arktik – i reduktuar 30% në 25 vitet e fundit – është duke u reduktuar akoma më tëpër në një periudhë kur duhet të ishte duke u rritur. Javën e fundit kishte 350 000 milje katror më pak akull në detin arktik sesa e njëjta periudhë në 2012. Ndryshimi i mistershëm i këtij viti i detyrohet një rryme ajri të ngrohtë të shtyrë në veri, e cila shtyn drejt Siberisë ajrin e akullt arktik. Kjo masë ajri e ngrohtë duket se nuk ka ndërmend të largohet shpejt.

 

 

akujt ne arktik ne 1984 dhe 2012

 

 

Mungesa e akullit të detit ka filluar të shfaqë efektet meteorologjike rrotull globit. Një meteorologjist ka ironizuar duke u shprehur se Arktiku nuk është Vegas – “Ajo çka ndodh në arktik nuk qëndron vetëm në Arktik”. Ndërkohë që statistikat e frikshme të këtij viti janë justifikuar me fjaline “Një event i çuditshëm meteorologjik”, ndryshimet klimatike do t’i bëjnë gjithnjë e më të shpeshta e më “normale” këto fenomente të “çuditshme”.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!