Dita e falenderimeve: Çila është historia e festës dhe pse Shtetet e Bashkuara festojnë ‘ditën e gjelit’?


0
Festa e Falenderimeve
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dita e Falenderimeve tradicionalisht nis ‘sezonin e festave “në Shtetet e Bashkuara. Dita është gdhendur në gur nga Presidenti Franklin D. Rusevelt në vitin 1939 dhe është miratuar nga Kongresi në vitin 1941. FDR e ndryshoi atë nga pëeracktimi i Abraham Linkolnit si të enjten e fundit në nëntor (sepse ka ndonjëherë pesë të enjte në muaj).Ndërsa britanikët mendojnë për atë si një nxemje për periudhën Festive, shumë amerikanë mendojnë për atë si po aq të rëndësishme si Krishtlindjet.Në fakt, më shumë njerëz në SHBA festojnë Falenderimeve se ata që bëjnë Krishtlindjet. Dita e Falenderimeve është një festë laike në një vend që zyrtarisht ndan kishën dhe shtetin kështu që kjo ndoshta ka kuptim.

 

Kush është historia e Ditës Së Falenderimeve?

Dita e Falenderimeve I ka fillimet në festimin që nga 1621 në plantacioni Plajmuth , ku refugjatët fetarë nga Anglia të njohur gjerësisht si pelegrinët e ftuar nga  amerikanët lokale të lindjes në një festë të  korrjes pas një sezoni të suksesshëm të veçantë në kultivim.Të korrat e vitit të kaluar kishin dështuar dhe në dimrin e 1620, gjysma e pelegrinëve kishte vdekur nga uria. Për fat të mirë për pjesën tjetër, anëtarët e fisit lokal Ëampanoag mësuan pelegrinët se si të rrisin misër, fasule dhe kungull (Tre motrat); I mësuan si të kapin peshk, dhe të mbledhin ushqim deti.

 

 

 

Ka vetëm dy dëshmi bashkëkohore të vitit 1621 për Falenderimet, por është e qartë se gjeli nuk ishte në menu. Festa tre ditore kishte  të përfshira patën, karavidhe  dhe drerin.Ka edhe nga ata që e festojnë dy herë!Kanadezët shënojnë ditën e gjelit gjithashtu, në fakt Kanadaja ishte vendi i parë që e ka  bërë këtë. Veçantia në Kanada ështe që festohen Falenderimet të hënën e dytë të tetor. Është festuar për herë të parë nga eksploreri Arktik Martin Frobisher në 1578 – më shumë se 40 vjet para se Etërit Pilgrim të mbërrinin në Botën e Re.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!