Disa substanca të mahnitshme që sfidojnë ligjet e Fizikës


0
materiale te cuditshme
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Shkencëtarët janë si magjistarët e kohëve moderne të cilët mbijnë nga laboratorët e tyre me truke që duket se sfidojnë të gjitha ligjet e Fizikës. Substanca “të zgjuara” të cilat ndryshojnë formën e tyre nën influencën e kushtëzimeve të jashtme. Ato mund të kthehen nga gaze në metale të forta ose mund edhe të ngrijnë në tempreaturë të lartë.

 

Materialet hidrofobike

 

material hidrofobik

 

Materialet hidrofobike janë mbulesa speciale që të mbrojnë nga uji dhe likuide të tjera. Ato u krijuan mbi bazën e nanopjesëzave të dioksidit të silikonit dhe titaniumit. Substancat nuk janë më vetëm për përdorim laboratorik, përkundrazi, ato përdoren ne veshje, këpucë, mbulesa tavoline, materiale ndërtimi e deri në industritë e pastrimit të oqeaneve.

 

 

Gazi që mund të bëjë objektet të qëndrojnë pezull

 

gaz qe mban objektet pezull

 

Hekzafluoridi ose gazi SF6 është 5 herë më i rëndë se ajri. Nuk largohet nga kontenitori i tij dhe për më tepër mund të mbajë pezull objekte të lehta njëlloj sikur këto të fundit të ishin duke pluskuar në ujë. Hekzafluoridi ka edhe një karakteristike të habitshme: Hollon tonin e zërit tënd. Një e thithur e gazit do t’ju bëjë të flisni si Darth Vader i Star Wars.

 

 

Metali që ju shkrin në duar

 

metali qe shkrin ne duar

 

Të gjithëve na kujtohen metalet e lengshëm gjatë leksioneve të fizikës, por një metal që shkrin në tempreaturën e dhomës është totalisht diçka tjetër. Materialet e përbëre prej galiumit shkrijnë përpara syve tuaj nëse bien në kontakt me ujin e ngrohtë.

Nëse alumini bie ne kontakt me galiumin bëhet i thyeshëm, megjithatë pavarësisht këtyre specifikave, aliazhet e galiumit përdoren ne sektorin e teknologjisë së lartë.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!