Brenda një bunkeri bërthamor nëntokësor në Japoni që është bërë për të përballuar luftën me Korenë e Veriut


0
8 shares
Bunker i nendheshem
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ndërsa Koreja e Veriut tregon raketat bërthamore  dhe tanke, disa persona në Japoni po përgatiten për më të keqen. Një numër në rritje i popullsisë japoneze po ndërtojnë bunkerë që mund të ndihmojnë në mbrojtjen në teori nga lufta nukleare, raporton Reuters.

Një fotograf i Reuters kohët e fundit hyri brenda një bunkeri model të krijuar nga Shelter Co, një kompani me qendër në Osaka, e cila bën strehime bërthamore nëntokësore për shtëpitë në Japoni. Strehimi ndodhet brenda shtëpisë së drejtorit ekzekutiv të kompanisë, Seiichiro Nishimoto. 

Hidhni një sy brenda.

hyrja e bunkerit

Për të arritur bunkerin, duhet të merrni shkallët për në podrum.

shkallet per ne podrum

Strehimi përmban një derë anti-shpërthim prej çeliku. Një tjetër kompani që shet bunkerë të ngjashëm, të quajtur Oribe Seiki Seisakusho, thotë se një bunker për të strehuar deri në 13 njerëz kushton rreth 25 milionë jen (227.210 dollarë) dhe merr katër muaj për të ndërtuar.Dhoma mund të përballojë një shpërthim edhe në qoftë se shpërthen një Hiroshimë e dytë.

Muret janë pikturuar me re dhe palma në një përpjekje për të imituar një ishull tropikal.

interieri i bunkerit

Në rast se ndodh një fatkeqësi natyrore, një sulm terrorist ose një tjetër katastrofë e paparashikuar, bunkeri përmban një maskë me gaz, një pajisje që zbulon radioaktivitetin dhe mallrat emergjente.

mjete emergjence

Ajo është e pajisur mirë me ushqime, tualete dhe ujë.

Një anë e dhomës, ka një sistem pastrimi të ajrit që Shelter Co thotë se do të bllokojë rrezatimin e dëmshëm dhe gazin. Në Japoni, pastruesi mesatar i strehimit i projektuar për gjashtë njerëz shitet për 620,000 ¥ (5.630 dollarë) dhe një për 13 njerëz kushton 1.7 milion ¥ ($ 15.440).

tubacione ajrimi

Nëse nuk ka elektricitet, pronari i bunkerit mund të operojë manualisht pastruesin e ajrit, siç tregon Nishimoto më poshtë.

ajrim mekanik

Shumë kompani të vogla në Japoni që projektonin strehimore bërthamore nëntokësore, Reuters tregon se ata kanë parë një rritje të shitjeve në javët e fundit. Oribe Seiki Seisakusho tha se zakonisht merr gjashtë porosi për ndërtimin e strehëzave çdo vit, por mori tetë urdhra vetëm në muajin prill.

Japonia nuk është vendi i vetëm me një komunitet gjithnjë në rritje. SHBA, Britania e Madhe dhe Australia gjithashtu kanë një numër grupesh që duan të mbeshten tek vetja.

person ne karrige

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
8 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
1
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
1
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
1
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!