Angli – Skoci, përballja historike e sportit të futbollit


0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Më 11 Nëntor 2016 u luajt ndeshja për kualifikueset e botërorit Rusi 2018, e cila përfundoi me rezultatin 3 me 0 në favor të  Anglisë. Në dukje është një ndeshje normale, pa ndonjë gjë të vecantë, përvec faktit që nga shtypi skocez u quajt si një disfatë turpshme, saqë dhe në faqen e parë të editorialeve nuk i dedikuan asnjë foto, si shenjë revolte për performancën e turpshme në Wembley. Ajo që është me të vërtetë  e vecantë në këtë përballje, është se pikërisht midis këtyre dy ekipeve, në vitin e largët 1872, është luajtur dhe ndeshja e parë zyrtare e futbollit, e regjistruar deri tani. Përballja historike e cila u luajt në “West of Scotland Cricket’s club”, në Hamilton, Patrik, Skoci. Ndeshja përfundoi në barazim 0 me 0, dhe u ndoq nga rreth 4000 spektator.

West of Scotland Cricket Club Field
West of Scotland Cricket Club: fusha ku u luajt ndeshja e parë e futbollit, e njohur nga FIFA.

Kjo ndeshje ishte rrjedhë e një iniciativë e Federatës së Futbollit(“Football Association”, e njohur shkurtimisht FA), të ndërmarrë përgjatë viteve 1870-1872, e cila parashikonte organizimin e 5 ndeshjeve, të gjitha të mbajtura në Londër. Nga këto ndeshje të zhvilluara, përballja historike cilësohet vetëm ndeshja e fundit e mbajtur në vitin 1872, e cila është njohur edhe nga FIFA si një ndeshje zyrtare, pasi vetëm në atë rast, morën pjesë lojtarë, të cilët ishin anëtarësuar në institucionin më të lartë të futbollit.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!