Ai po ndiqte një tigër kur gjeti këtë shpellë, por nuk do ta besoni se çfarë gjeti brenda saj.


2
2 points
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Në prillin e vitit 1819, oficeri britanik John Smith ishte duke ndjekur një tigër në shkretëtirën jashtë Mumbait kur zbuloi hyrjen e një shpelle të fshehur nëpër shkurre.

 

Diçka dukej shumë joshëse për atë shpellë, kështu që oficeri vendosi të linte prenë e tij për të investiguar më tej shpellen. Shumë shpejt ai zbuloi shumë gdhendje komplekse dhe të ndërlikuara në shkëmb. Por, ai nuk e dinte që ky ishte vetëm fillimi.

 

 

Ingestigimet e mëtejshme zbuluan një sistem të tërë me dhoma të shenjta dhe monumente të gdhendura direkt në shkëmb.

 

 

Dhe 30 shpella të ndryshme.

 

 

Ekspertët besojnë se ato janë konstruktuar rreth 200 vjet para lindjes së Krishtit si një vend ku murgjit budistë të mund të futeshin në sezonin e stuhive.

 

 

Secila prej shpellave është e veçante, unike, me hyrje dhe brendësi të gdhendura deri në detaj.

 

 

Shpellat u braktisën masivisht gjatë shekullit të 7-ë, por mbetën si të shenjta për vendasit.

 

 

Shumë prej gdhëndjeve pasqyrojnë jetën e Budës dhe rimishërimeve të tij të shumta.

 

 

Gjithashtu, përveç gdhëndjeve, ka një numër të madh pikturash, shumë prej të cilave janë ruajtur çuditërisht shumë mirë.

 

 

Është e mahnitshme se si kaq shume ngjyra dhe detaje janë ruajtur pas kaq shumë vitesh.

 

 

Një nga teoritë që rrethojnë shpellat është se ato janë ndërtuar për t’u përshtatur me solsticet apo ngjarje të tjera të kozmosit.

 

 

Shpellat 19 dhe 26 janë në përputhje perfekte përkatësisht me solsticin dimëror dhe veror.

 

 

Në ato ditë, dielli shkëlqen drejtpërdrejt me vrimat në tarracat e tyre, duke ndriçuar objektet fetare brenda.

 

 

Edhe pas shumë shekujsh, brendësitë e shpellave mbeten ende absolutisht të mahnitshme.

 

 

Mundi dhe preçizioni që duhet për të ndertuar struktura të tilla është vërtetë marramendës.

 

 

Sidomos duke menduar që çdo gjë duhej të bëhej me mjete dhe vegla të pakrahasueshme me ditët e sotme.

 

 

Ndoshta ne nuk do ta marrim vesh kurrë se si qytetërimet e lashta mundën të ndërtonin këto shpella të jashtëzakonshme.

 

 

Thjesht mbreslënëse. Të mendosh edhe se çfarë sekrete të tjera mund të mbajë fshehur ai vend, të cilat presin të zbulohen nga shpirtrat aventuriere!

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

2
2 points

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
1
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!