5 zakone të mëngjesit që ju shkaktojnë shtim në peshë


0
Humb kilet e teperta
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ju nuk keni ngrënë në fast food apo ëmbëlsira për një kohë të gjatë, frekuentoni palestrën rregullisht dhe mundoheni shumë të humbni peshë … por kilet e tepërta vazhdojnë rrijnë aty. Në fakt, shumica e njerëzve nuk e kuptojnë që zakonet e tyre të mëngjesit i pengojnë ato të arrijnë trupin e ëndrrave.

 

1. Ju flini më shumë se duhet

 

 

Nëqoftëse flini shumë pak trupi juaj është i predispozuar të prodhojë hormonin e stresit Cortisol i cili ju shton urinë. Megjithatë, as të fjeturit më shumë se duhet nuk është mirë për trupin tuaj. Sipas një studimi të fundit, të fjeturit më shumë se 10 orë mund të shkaktojë BMI (Body Mass Index) më të lartë, prandaj doktorët rekomandojnë që të flini 7 deri në 9 orë çdo natë.

 

2. Ju visheni në errësirë

 

 

Hapini grilat ose perdet menjëherë pasi të zgjoheni. Sipas një studimi të revistës PLOS One, rrezet blu të diellit të mëngjesit rrisin metabolizmin dhe ndijmojnë trupin tuaj të zgjohet nga gjumi. Vetëm 20 deri në 30 minuta diell mjaftojnë për të ndikuar në BMI-në tuaj.

 

3. Ju nuk e rregulloni krevatin para se të dilni

 

 

Mund të tingëllojë e çuditshme por është e vërtetë. Një studim nga US National Sleep Foundation zbuloi se njerëzit që rregullonin krevatin në mëngjes bënin gjumë më të mirë. Në fund të fundit një gjumë i shëndetshëm është rruga e duhur drejt një peshe të shëndetshme.

 

4. Ju harroni të peshoheni

 

 

Kërkues nga Universiteti i Cornell vërtetuan që peshimi i përditshëm është një teknikë e suksesshme që nxit humbjen e peshës. Koha më e mirë për tu peshuar është në mëngjes para se të hani apo të pini ndonjë gjë. Meqenëse ju humbisni peshën e ujit gjatë natës ju do merrni peshën më të saktë.

 

5. Ju hani shumë pak mëngjes

 

 

Kërkues nga Universiteti i Tel Aviv këmbëngulin që ju duhet të hani një mëngjes të bollshëm dhe të shijshëm çdo ditë. Në fakt, një mëngjes që përmban 600 kalori të përbëra nga proteina, karbohidrate dhe pak ëmbëlsirë do e bëjë më të lehtë për ju të ndiqni regjimin tuaj ditor të ushqimit.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!