4 Këshilla komunikimi për të përmirësuar çdo marrëdhënie


0
7 shares
komunikimi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Është e mahnitshme sa shumë ne duhet të punojmë për të komunikuar mirë. Shpesh ngre kokën dhe mendoj, “Zot, a duhet të jetë vërtet e vështirë kjo?”

Pavarësisht nëse po zgjidh një keqkuptim me bashkshortin, je duke negociuar një konflikti midis fëmijëve, ose duke iu përgjigjur mendimit të një klient që po I jep këshilla, përpjekjet e të cilit janë për të arritur ekuilibrin e jetës, komunikimi I mirë është një aftësi esenciale që kërkon përpjekje të vazhdueshme.

Gjatë javëve të fundit në shtëpinë tonë, tensionet në rritje në fund të vitit shkollor të ndikuar nga një krizë mjekësore familjare dhe një orar i rastësishëm na ka detyruar të kthehemi në hartimin e bordit kur bëhet fjalë për mënyrën se si komunikojmë.

Për të ndihmuar të përqëndrohemi në shprehjen e ndjenjave të njëri-tjetrit me fjalët tona, ne jemi përqendruar në komunikimin me kujdes dhe me dashuri.

Koha

A është kjo një kohë e mirë për ta përmendur këtë, pasi  konsideroj vendndodhjen, mjedisin dhe kohën kur duhet të flas?

A është kjo një kohë e mirë për ta përmendur këtë, duke marrë parasysh gjendjen e zemrës time dhe emocionet në këtë moment?

A është kjo një kohë e mirë për mua të shpreh mendimet, mendimet dhe paragjykimet e mia, në kuadrin e asaj që po kalojnë?

Toni

Cili është toni i zërit tim?

Cili është toni i gjuhës së trupit tim?

Cili është toni i zemrës sime?

Cili është toni i përgjithshëm i marrëdhënies sonë?

Cili është toni i përgjithshëm i mjedisit ku jemi në këtë moment?

Teknika

A po përdor një kompliment sanduiç, duke filluar me një kompliment, pastaj një pikë konstruktive, e ndjekur nga një tjetër deklaratë autentikisht pozitive?

A jam duke u kujdesur që të mos përdorë fjalë si “gjithmonë” dhe “kurrë” për të përshkruar se si ndihesha?

A po zotëroj fjalët e mia dhe të mos fajësoj të tjerët apo të luaj rolin e viktimës?

E vërteta

A është ajo që ata janë duke thënë për mua një e vërtetë që unë duhet ta dëgjoj edhe në qoftë se koha e tyre, toni, dhe teknika nuk është e duhura?

A është e mundur që unë të mësoj, pavarësisht se si ndihem dhe ta zbatoj këtë të vërtetë në jetën time?

Konflikti është pjesë e jetës dhe komunikimi është një aftësi për të cilën të gjithë duhet të punojmë  çdo ditë.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0
7 shares

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
2
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!