10 Fakte mbi ushqimet që do ju impresionojnë


0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ndonjëherë gjërat që merremi ditë për ditë fshehin sekrete që jo shumë i dijnë.

Ja disa fakte surprizuese

 

Speci djegës

 

Ngjyra e specit djegës flet për asnjë gjë më shume sesa shija e tij. Por në fakt duhet të beni kujdes me madhësinë e tij, speci sa me i vogël të jetë aq më djegës bëhet.

 

Bananet

Mund të duket shumë çmenduri, por mushkonjat tërhiqen nga njërzit që sapo kanë ngrëne një banane. Por asnjë nuk po mundet të vertetoj akoma pse ndodh kështu.

 

Avokado

 

Avokadoja është një frut i pa parashikueshëm, për të miren tuaj duhet ta hani ose ta përdorni sa më shpejt sepse mund të vyshket për një kohë shumë shumë të shkurtër.

 

Një tjetër fakt mbi avokadon

Kurrë mos i ushqeni shpendëve avokado edhe pse ata mund të jenë duke u përpjekur tua marrin, për arsye sepse është shumë helmues për organizmin e tyre.

 

Graviteti

Graviteti ka ndonjëherë një sens humori kur ju dëshironi të pini dicka. Mund të jeni duke pyetur se çfare mund të jetë zgjidhja? Mesa duket nuk ka një.

 

Uji në bidona plastik

Uji në secilen prej këtyre bidonave është shumë i ndryshëm nga njëri-tjetri, nuk do mundeni të gjeni madje as edhe një pikë të njëjtë.

 

Ngjyruesit e ushqimit

 

Ngjyruesit e ushqimit i bëjnë fëmijët hiperaktiv, sidomos kur janë ngjyrë e kuqe dhe e verdhë.

 

Kafe

 

 

Kokrrat e kafesë në të vërtetë nuk janë kokrra por fruta të egra, dhe shprehja më e sakte që mund të përdoret është “pema me frutat e kafesë”.

 

Çaj

 

 

Nuk duhet të pini kurrë çaj që është sapo i mbledhur, japonezët kanë një shprehje “Çaji i djeshëm është më helmues se gjarpëri”. Çaji i ftohtë irriton muret e stomakut, aq shumë saqë Kinezët e konsiderojnë atë si helm.

 

Mjalti

 

 

Mjalti është i pavdekshëm. Vazoja më e vjetër e mjaltit, që është akoma i ngrënshëm, është zbuluar në 1922 nga Hoëard Carter, në varrin e faraonit egjiptian Tutankhamun. Ёshte testuar nga biolog dhe është akoma i përdorshëm.

 

Djathi kaçkavall

 

 

Djathi kaçkavall duhet ngrënë sa më vonë nga data e bërjes së tij, por kurrë pas datës së skadimit sepse bëhet shumë helmues.

 

Vezët

 

 

Kur veza qëndron në sipërfaqen e ujit do të thotë që nuk është më e ngrënshme. Kjo ndodh sepse gazi që ndodhet brenda vezës bëhet më i vjeter dhe bën që veza të pluskojë.

 

Lakër e bardhë

 

 

Lakra e bardhë ndihmon në pamjen tuaj, bëhet dyfish efektive në djegjen e yndryrnave, kjo ju ndihmon të humbisni peshë.

 

Çokollata

 

 

Nëse hani një copë çokollatë të zezë para çdo vakti, do i shtojë glukozë gjakut tuaj. Edhe nëse do jeni shumë të uritur, do ju pengojë të hani shumë, duke ju lëne të ngopur dhe jo të fryrë.

 

Sekreti më i madh i ushqimit

 

 

Ushqimi shijon më shumë në darkë. Çdo lloj ushqimi! Gjithmonë!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Ju pëlqen? Shpërndajeni me miqtë tuaj!

0

Cili është reagimi juaj?

Lot Lot
0
Lot
Acaruese Acaruese
0
Acaruese
Hutuese Hutuese
0
Hutuese
Prekëse Prekëse
0
Prekëse
E këndshme E këndshme
0
E këndshme
Dreqin Dreqin
0
Dreqin
S'e pëlqej S'e pëlqej
0
S'e pëlqej
Dështim Dështim
0
Dështim
Peshkop Peshkop
0
Peshkop
E pëlqej E pëlqej
0
E pëlqej
Dashuri Dashuri
0
Dashuri
O perëndi O perëndi
0
O perëndi
E frikshme E frikshme
0
E frikshme
Hallall Hallall
0
Hallall
Ça dreqin Ça dreqin
0
Ça dreqin

Komente

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shpërndaje!

Shpërndaje emocionin me miqtë e tu më të afërt!